Pivovar a hospoda na Veselce

Roku 1571 byl rodem Munků v Troubsku založen zámecký panský pivovar se sladovnou. Ten však neopatrností sládka Jana Vávry vyhořel 16.6.1790 do základů i s přilehlými stájemi. Pivovar na zámku již nebyl obnoven a nový se postavil v roce 1791 na Veselce u hráze rybníka. Panský veselský pivovar, který dostal číslo popisné 82 požíval velmi dobrou pověst pro jemnou a lahodnou chuť piva, vařeného z puškvorcové vody z rybníka. Býval vždy na šest let pronajímán, vyvářel 200 sudů piva, které bylo skladováno ve sklepích pod troubským zámkem a teprve poté rozváženo po okolních vesnicích.

V Troubsku měl povoleno čepovat pivo pod víchem František Hanke na čísle popisném 84. Zánik pivovaru přišel roku 1872 kdy se do jeho dražby přihlásila jedna zahraniční společnost, která chtěl nájem na 30 roku s tím, že pivovar přebuduje. Začalo jednání, do něhož zasáhl majitel nově budovaného pivovaru na Starém Brně (dnes pivovar Starobrno) pan Hájek, který velmi rychle zaplatil požadovaný obnos 6000,- zlatých. Překvapený rychlostí jednání, majitel troubského panství Leopold Hodák, obnos přijal. Jednání se zahraniční společností Hodák přerušil a splnil Hájkův požadavek pivovar zrušit. Posledním nájemním sládkem byl J. Winter, který vařil pivo ještě tři týdny a pak se odstěhoval. Tak zanikl pivovar na Veselce, jistě k veliké škodě pro budoucí časy obce.

Majitelé pivovaru:

• Vilém Munka z Ejvančic
  • Karel st. ze Žerotína
  • Albrecht kníže Valdstein
  • Jan z Werdenberka
  • Ferdinand z Werdenberka
  • Jiří Hausperský z Fanalu
  • Felician Julius z Fanalu
  • Tadeáš z Fanalu
  • František Antonín Říkovský z Dobřic
  • Tomáš Jan Sekora z Seckenberka
  • Marie Cecílie z Seckenburka
  • Leopold Köffilger z Seckenberka
  • Maxmilian a Karel Linz z Seckenberka a Leopold Hodák
  • Leopold Hodák

Hospoda na Veselce

První zmínka o vrchnostenské hospodě na Veselce je z roku 1688. Je připomínána již na počátku 15.století. Po třicetileté válce byla však zbořena a postavena nová. Pod názvem Veselka se objevuje od roku 1689. Šenkýřem byl Martin Svoboda. Dnešní místní část Troubska, Veselka, má svůj název odvozený od názvu ,,své‘‘ hospody. Bývalo zvykem, že formani, kteří jezdili po trzích a stavovali se v hospodách, dávali jim různá jména. Tak nová hospoda nad Troubskem dostala název Veselka, poněvadž tu při dobrém pivě a víně bývalo veselo. V matrice se název Veselka objevuje od roku 1692.