Proběhl další velký jarní úklid (2018)

Téměř 100 000 dobrovolníků se na 2 500 místech vloni zúčastnilo největší dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Díky aktivitě zapojených dobrovolníků zbavila česká města, obce a volná krajina 1634 tun povalujícího se odpadu. Vytřídilo se na 377 tun skla, plastu a papíru.

Na tom, jak vypadá naše prostředí, se podílíme všichni a udělat dobrý skutek, nejen pro přírodu, své děti, čisté životní prostředí nebo pro pocit odpovědnosti, může opravdu každý. Do akce se v roce 2018 zaregistrovalo na 2380 úklidů po celé ČR. Mezi nimi i obec Troubsko.

Hlavním dnem pro úklid obce pod názvem "UKLIĎME TROUBSKO" byla sobota 7. dubna 2018. Organizátorem akce byl Obecní úřad ve spolupráci se Základní a mateřskou školou v Troubsku. V sobotu se kolem deváté hodiny shromáždilo před budovou ZŠ kolem 60 dobrovolníků. Převažovaly děti různého věku, od batolat v kočárku až po školáky. Katastrální území obce bylo rozděleno na 12 tras, které mapovali nejen zástavbu domů, ale i jejich okolí. Dobrovolníci dostali kromě přidělené trasy k dispozici pytle na odpad a pracovní rukavice,  jejich největší devizou byl elán a pracovní nadšení. Nám všem přálo počasí, sice bylo ráno venkovní teplota kolem nuly, ale sluníčko na blankytně modré obloze prozářilo všechna uklizená místa. Úklid trval do 12:30 hod., kdy ke škole dorazila poslední skupinka. Byl jí přidělen úklid od železniční zastávky směrem k Podskalnímu mlýnu. Tito dobrovolníci nasbírali sedm pytlů odpadu a při úklidu se nestačili divit, co všechno nalézali.

Všichni účastníci dostali po skončení akce diplom, čokoládovou medaili a na osvěžení nápoj. Do akce se zapojili i někteří zastupitelé – pánové Kaniok a Kamenický se svými rodinami a Helena Sedláčková. Všem patří velké poděkování a to včetně pana Urbánka, který po skončení úklidu pytle s odpadem svezl do bio místa u kostela. Odtud je pak odveze svozová firma AVE CZ odpadové hospodářství do brněnské spalovny.

Odkaz na akci v Troubsku:
www.uklidmecesko.cz/event/16746

Blanka Končická